Przewodnik dla kupujących

Przewodnik zakupowy dla dorosłych

Wiele klubów wypożycza sprzęt, kiedy uczestniczysz w kursach dla początkujących, jednak po jakimś czasie zależy im, abyś zaczął kompletować swój własny sprzęt, tak aby ich zestawy mogły być używane przez nowych początkujących. Istnieją dwie opcje dla początkujących szermierzy. Pierwsza z nich to kupowanie pojedynczych artykułów po kolei, aż do skompletowania pełnego zestawu, a drugie rozwiązanie to kupno zestawu startowego.

Zestawy startowe zapewniają dobrą jakość za rozsądną cenę, pozwalając zaoszczędzić ci ponad 15% w porównaniu z kosztem indywidualnych artykułów. Kliknij tutaj, aby zobaczyć nasze zestawy startowe

Nasze zestawy startowe są dostępne dla wszystkich trzech broni razem z szerokim asortymentem komponentów odpowiednich w ramach różnych budżetów. Zapewniają solidną podstawę, którą możesz rozwijać wraz ze swoim postępem.

Jeśli zdecydujesz się na kupowanie indywidualnych artykułów zamiast zestawu startowego, podajemy listę artykułów, których kupno zalecamy, mniej więcej w kolejności ich ważności.

Rękawica
Mimo że możesz kupić nieelektryczną rękawicę, prawie zawsze warto kupić rękawicę elektryczną z mankietem na rzep. Mankiet z rzepem pozwala na łatwe podłączenie przewodu osobistego spod rękawa do broni elektrycznej. Naszą najpopularniejszą rękawicą jest rękawica szermiercza dla zaawansowanych, jednak nasze rękawice z atestem FIE, które zapewniają dużo lepszą ochronę i wytrzymałość, bardzo szybko zyskują na popularności.

Mankiet
Mankiet zrobiony z materiału przewodzącego prąd, który szpadziści noszą na mankiecie rękawicy nieprzewodzącej prądu. Używany przy systemach rejestrujących, aby zarejestrować trafienia w przedramię.

Maska
Maska dobrej jakości jest zawsze jednym z pierwszych artykułów, których kupnem powinieneś się zainteresować. Maski są trochę jak buty i łóżko: z czasem stają się coraz wygodniejsze. Mamy różne maski do każdej broni, więc najpierw musisz zdecydować, czy potrzebujesz maski floretowej, szpadowej czy szablowej. Następną decyzją jest wybór pomiędzy maskami bez atestu (350N) i z atestem FIE. Maski FIE zapewniają lepszą ochronę i mają wiele przydatnych funkcji jak odpinany kołnierz i wkładki, które można prać. Jeśli kupujesz maskę po raz pierwszy, najprawdopodobniej będziesz kupować maskę floretową lub szpadową, dlatego polecamy  ,    lub jeśli chcesz mieć najlepszy sprzęt – nasze maski X-Change (     ) Szczegóły dotyczące rozmiarów można znaleźć w naszej tabeli rozmiarowej lub jeśli twój klub używa masek Leon Paul, sprawdzić rozmiar na metce lub przy użyciu kolorowych oznaczeń na górze maski: żółty – S, niebieski – M, czerwony – L, czarny – XL.

Bluza
Większość klubów zapewnia bluzy zapinane od tyłu, więc przejście do własnej bluzy zapinanej od przodu ogromnie poprawia jakość szermierki. Większość początkowych szermierzy powinna zacząć od naszego uniformu z modelu Phoenix, jednak dla tych, którzy chcą więcej ochrony, świetną długoterminową inwestycją będzie model Team.

Broń
Wiele osób lubi kupować ten artykuł jako pierwszy, jednak najlepiej jest zaczekać kilka miesięcy. Większość ludzi zaczyna przygodę z szermierką od tradycyjnej „francuskiej” rękojeści i następnie przechodzi do rękojeści pistoletowej. Dla dzieci polecamy klingę podstawową, jednak dla dorosłych, którzy uderzają mocniej, polecamy klingę FIE (ze stali maraging). Klingi FIE mimo że są droższe niż standardowe klingi, charakteryzują się o wiele dłuższą przydatnością użytkową, dzięki czemu w dłuższej perspektywie stanowią dużą oszczędność. Są także wykonane ze stali o lepszej jakości, dlatego istnieje dużo mniejsze prawdopodobieństwo stałych deformacji, przez co nie będziesz musieć spędzać tak wiele czasu na prostowaniu klingi pod nogą pomiędzy trafieniami. Polecaną przez nas i składana pod zamówienie broń można znaleźć tutaj Broń

Przewody osobiste
W Wielkiej Brytanii jest to dość proste, bo prawie każdy florecista używa bagnetowego zapięcia przy swoim florecie, jednak na kontynencie i w Stanach Zjednoczonych bardziej popularny jest system dwubolcowy. Mimo że jest to prosta część, nie wszystkie na rynku są takie same. Tanie przewody osobiste są często zrobione z części i przewodów o gorszej jakości, które trzeba wymieniać dużo częściej. FIE zdecydowało się teraz na system dwubolcowy, więc na wszystkich wydarzeniach międzynarodowych wysokiego szczebla używany jest system dwubolcowy.

Plastron
Przy szermierce nieelektrycznej lub dla dzieci plastron 350N jest wystarczający, jednak za niewiele więcej możesz kupić plastron z atestem FIE 800N, który zapewnia dużo lepszą ochronę. W Wielkiej Brytanii prawie zawsze najlepszym rozwiązaniem jest kupno plastronu z atestem FIE, ponieważ jest to artykuł obligatoryjny przy szermierce elektrycznej. Nasz ultralekki plastron FIE jest artykułem o dużej wytrzymałości, a przy tym jest cieńszy i lżejszy niż wszystko inne. Jeśli zależy ci na najlepszej jakości, to jest plastron dla ciebie. Praktycznie nie czujesz, że masz go na sobie.

Spodnie
Podobnie jak w przypadku bluz spodnie są dostępne w wielu różnych modelach. Większość kupujących wybiera ten sam model spodni i bluzy, aby do siebie pasowały.

Buty
Specjalne buty szermiercze są niezbędne tylko w przypadku zaawansowanych szermierzy, jednak wiele osób kupuje je, ponieważ zapewniają lepszą przyczepność i poprawne ułożenie stopy. Buty firmy Adidas są ogólnie dosyć wąskie, dlatego większość kupujących wybiera buty o pół numeru większe; buty Hi-Tec są natomiast szersze, a buty Nike z kolei są najlżejsze na rynku i plasują się po środku zakresu szerokości.

Kupowanie dla dzieci

Wiele klubów wypożycza sprzęt, kiedy uczestniczysz w kursach dla początkujących, jednak po jakimś czasie zależy im, abyś zaczął kompletować swój własny sprzęt, aby ich zestawy mogły być używane przez nowych początkujących. Tak jak w przypadku dorosłych możesz kupić starter kit i zaoszczędzić 15% lub więcej albo kompletować swój zestaw po kolei. My sugerujemy kupno zestawu, który jest taki sam dla dorosłych jak i dzieci, jednak istnieje kilka innych kwestii, z którymi rodzice lub dziadkowie mogą mieć problem, zamawiając zestaw dla dziecka. Poniższe informacje powinny uprościć ten proces. Proszę pamiętać, że jeśli potrzebujesz pomocy, zawsze jesteśmy gotowi odpowiedzieć na wszystkie twoje pytania telefonicznie oraz mailowo.

 

Ważne informacje potrzebne przed złożeniem zamówienia

Praworęczny lub leworęczny 
Większość elementów odzieży ochronnej jest przeznaczona albo specjalnie dla osób praworęcznych albo leworęcznych.

Rozmiary 
Szermiercza odzież ochronna nie ma takich samych rozmiarów co dziecięca odzież w sklepach sieciowych. Mimo że możemy oszacować rozmiar na podstawie wieku i wzrostu, żeby zamówić odpowiednie artykuły, należy znać poniższe wymiary.

Klatka piersiowa – obwód w calach  
Pas – obwód w calach
Wzrost – pełny wzrost dziecka
Głowa – obwód głowy na wysokości twarzy
Ręka – obwód ręki w kostkach

Rozmiar broni
Broń jest wymiarowana na podstawie wieku, ponieważ młodsi szermierze używają krótszych, lżejszych i bardziej elastycznych kling. Należy więc wiedzieć do jakiej grupy wiekowej należy twoje dziecko.

FLORET
Poniżej lat 10 – Rozmiar 0
lat 10 - 14 – Rozmiar 3 w Wielkiej Brytanii, rozmiar 2 poza Wielką Brytanią
lat 15 i więcej – Rozmiar 5

SZPADA
Poniżej lat 10 – Rozmiar 0
lat 10 - 14 – Rozmiar 2
lat 15 i więcej – Rozmiar 5

SZABLA
Poniżej lat 10 – Rozmiar 0
lat 10 - 14 – Rozmiar 2
lat 15 i więcej – Rozmiar 5