Kiedy rozpoczynasz swoją przygodę z szermierką, wybór odpowiedniego zestawu może być bardzo trudny; aby ułatwić ci wybór, poniżej zamieściliśmy słowniczek podstawowych terminów związanych ze sprzętem.

 

350 Niutonów
Czasami zapisywana jako 350N. To skrócona nazwa dla europejskiej normy pierwszego poziomu CEN odzieży ochronnej do szermierki. Oznacza, że odzież została przetestowana pod kątem wytrzymałości na siłę co najmniej 350N i spełnia europejskie normy bezpieczeństwa. Cały ochronny sprzęt, który produkujemy, charakteryzuje się odpornością co najmniej na poziomie 350N.

800 Niutonów
Czasami zapisywana jako 800N lub FIE (definicja poniżej). Nazwa ta oznacza, że odzież była testowana na drugim poziomie CEN. Odzież 800N lub FIE jest odporniejsza od odzieży 350N i jest obowiązkowa na międzynarodowych wydarzeniach takich jak turnieje klasy A, Grand Prix, mistrzostwa świata i igrzyska olimpijskie.

FIE (Fédération Internationale d'Escrime)
To międzynarodowy sportowy organ zarządzający. Termin FIE jest używany również w celu opisania odzieży 800N lub odzieży drugiego poziomu CEN i kling maraging (zobacz poniżej).

Elektryczny lub nieelektryczny
Terminy te określają, czy dany artykuł nadaje się do szermierki z elektrycznym systemem rejestracji trafień.

Lama
Jest to kamizelka przewodząca prąd używana w szermierce elektrycznej zarówno we florecie jak i szabli.

Mankiet
Mankiet zrobiony z materiału przewodzącego prąd, który szpadziści noszą na mankiecie rękawicy nieprzewodzącej prądu. Używany przy systemach rejestrujących, aby zarejestrować trafienia w przedramię.

Plastron
Czasami nazywany ochraniaczem obszaru ramienia i piersi; noszony pod bluzą na ręce trzymającej broń; dostarcza dodatkowej ochrony w najczęściej trafianym obszarze ciała.

Spodnie
Krótkie spodnie kończące się poniżej kolan.

Maraging
Nazwa rodzaju stali najczęściej używanej w broniach FIE. Klingi FIE w czasie testów muszą przejść bardzo wiele cykli zgięcia. Łamią się rzadziej, ale są droższe od standardowych kling.

Przewód osobisty
Łączy twoją elektryczną broń z aparatem rejestrującym trafienia. Noszony pod bluzą.