Modernizacja Masek FIE - najczęściej zadawane pytania

Poniżej znajduje się kilka pytań i odpowiedzi dotyczących nowych zasad FIE w odniesieniu do masek.

Wszystkie nowe maski sprzedawane przez Leon Paul spełniają zmienione wymogi FIE, które będą obowiązywać w następnym sezonie od września 2018.

Dlaczego FIE zmienia zasady dotyczące wszystkich masek FIE?

Przez ostatnie sześć lat maski, wykonane przez różnych producentów sprzętu, coraz częściej spadały podczas zawodów.

Dlaczego maski spadają?

To złożona kwestia. Przyczynami są, między innymi, słabe mocowanie maski, niska jakość zaczepów na rzep (Velcro®), zbytnie zużycie maski i zmiana stylu walki. Do wzrastającej liczby przypadków spadnięcia maski najbardziej przyczyniła się jednak awaryjność rzepu.

Poniżej znajdziecie kilka przykładów badań wykonanych przez Leon Paul dla FIE i szermierskiej społeczności.

Aktualizacja dot. bezpieczeństwa masek (dokument w języku angielskim)

Co się zmienia w maskach FIE?

Po wspólnym przebadaniu tej kwestii przez Leon Paul i FIE wypracowano sposób testowania i analizowania tego problemu, czego wynikiem jest poniższe narzędzie do badania obciążenia maski:

Przykład urządzenia do testowania masek wykonanego przez Leon Paul

(zdjęcie w wysokiej rozdzielczości)

Wiele projektów i rozwiązań, które miały na celu zapobiegać temu problemowi, zostało zgłoszonych i przetestowanych przez ponad 50 szermierzy na całym świecie. Każdy producent następnie wybrał rozwiązanie, które zostało ocenione przez FIE. To praktycznie niemożliwe, aby apobiec pojawianiu się tego problemu całkowicie, ponieważ jeśli osoba o bardzo małej głowie używa maski XL, to zawsze będzie istnieć ryzyko spadnięcia maski. Błędy użytkowania są bardzo trudne do wyeliminowania. Można by trwalej mocować maski do głowy, ale wtedy może to powodować problemy w momencie nagłej potrzeby medycznej interwencji, kiedy szybkie zdjęcie maski jest bardzo ważne. Dlatego potrzebne były realne poprawki, które nie kosztowałyby zbyt wiele i nadal zapewniałyby komfort, nie pogarszając wyżej wspomnianych kwestii.

Co zmieniło się w maskach Leon Paul?

Wprowadziliśmy całe mnóstwo poprawek w 2013 roku, na przykład dodaliśmy podwójny rzep, wydłużyliśmy metalowy język, obniżyliśmy tylny pasek i zmieniliśmy część wyściółki. Ostatnie poprawki to wyłącznie metalowe oczko do mocowania tylnego paska i elastyczna opaska rzepowa ze specjalnym niezaczepiającym włosów zapięciem na rzep.

W razie potrzeby nowy system może być montowany w maskach podczas różnych wydarzeń. Chcielibyśmy, aby nasi odpowiednio przeszkoleni i wyposażeni w potrzebny sprzęt przedstawiciele w różnych krajach i na niektórych wydarzeniach mogli wyposażać maski w nowy system. System ma duże pole regulacji, aby mógł być dostosowany do wielu rozmiarów i wydaje mi się, że to spore ulepszenie w porównaniu do poprzedniego systemu.

Tradycyjna maska ze zmodernizowanym systemem paskowym FIE. 

(zdjęcie w wysokiej rozdzielczości)

Tylny pasek FIE do masek Contour Fit.

(zdjęcie w wysokiej rozdzielczości)

 

Co dalej?

FIE opublikowało już ramy czasowe zmian. Nowe style i systemy oraz nowe zasady:

Zatwierdzone maski (dokument po angielsku)

Specyfikacje techniczne masek (dokument po angielsku)

Zaktualizowane zasady dot. masek (dokument po angielsku)

Podsumowując, od września 2018 do zawodów FIE będą potrzebne maski spełniające powyższe wymogi.  Także na mistrzostwach świata juniorów i kadetów w kwietniu 2018 będą już potrzebne maski, które spełniają nowe wymogi FIE. Na tym wydarzeniu Leon Paul będzie miał swoje stoisko i mamy nadzieję, że będziemy mogli wyposażać maski Leon Paul w nowy system. Maski spełniające nowe wymogi będą również potrzebne na mistrzostwach świata w Chinach.