Radosław Zawrotniak - dlaczego wybrałem sprzęt Leon Paul?

Radosław Zawrotniak

Gdy trenujesz szermierkę na poziomie mistrzowskim, musisz mieć pewność, że szpada nie zawiedzie Cię w decydującym momencie walki. Tak twierdzi Radek Zawrotniak – najlepszy polski szpadzista. Udało się nam namówić Radka, aby opowiedział o swoim podejściu do sprzętu szermierczego. Co jest dla niego najważniejsze w doborze szpady? Co decyduje o dobrym stroju szermierczym? Na co zwrócić uwagę w dopasowaniu maski? I dlaczego to właśnie klinga LEON PAUL FUSION PRO zdobyła ostatecznie jego serce?

Sprzęt szermierczy – bezpieczeństwo przede wszystkim

Radosław ZawrotniakSzermierkę odkryłem, gdy miałem 8 lat. Przez długie lata używaliśmy do treningów starego sprzętu. Żaden klub szermierczy w Polsce nie posiadał w tamtym czasie środków na wyposażenie sal szermierczych na takim poziomie jak w innych krajach. Dlatego od małego dziecka dbałem i szanowałem sprzęt. Wiedziałem, że dobrze dobrane i utrzymane szpada, strój i maska pozwalają na wykorzystanie podczas pojedynku umiejętności wyuczonych na treningu. Od początku miałem także świadomość, że odpowiedni sprzęt to bezpieczeństwo.

Gdy  zacząłem  trenować szermierkę na poziomie mistrzowskim, długo poszukiwałem odpowiedniego, profesjonalnego sprzętu. Takiego, który sprosta moim wymaganiom i będzie się pięknie prezentować na planszy. Dla mnie liczy się przede wszystkim bezpieczeństwo oraz dokładność, z jaką wykonany jest sprzęt. Szpada i jej elektryczność nie może mnie zawieść w najważniejszych momentach takich jak np. stan walki 14:14. Często to właśnie jakość sprzętu decyduje o wygranej walce.

Szermierka jest bardzo eleganckim sportem – wymaga od zawodnika odpowiedniej prezencji, etykiety oraz zachowania na planszy. Jednocześnie jak każdy sport wiąże się z ekstremalnym wysiłkiem fizycznym, precyzją ruchu, szybkością, wytrzymałością i siłą. Jest to sport walki, gdzie zachodzi kontakt z bronią. Dlatego wymagany jest odpowiednio bezpieczny sprzęt, który będzie chronił zawodnika podczas walki. Dla mnie dobry sprzęt cechuje: jakość wykonania, trwałość, niski ciężar, swoboda ruchu, bezpieczeństwo i odpowiednie wyważenie szpad.

Klinga LEON PAUL FUSION PRO – idealne trafienie

Każdy element szpady ma dla mnie istotne znaczenie podczas walki. Rękojeść powinna być dobrana do ulubionych działań szermierczych. Osobiście walczę rączką typu ortopedycznego, ponieważ kosz i ustawienie takiej rączki pozwalają mi unikać trafień ze strony przeciwnika.

Największą wagę przywiązuję jednak do kling. Znane mi są chyba wszystkie rodzaje dostępnych na rynku kling. Przez długie lata preferowałem BF. W 2017 roku zgłosił się do mnie przedstawiciel Firmy Leon Paul Polska z propozycją przetestowania nowego modelu Klingi FIE PRO Fusion. Zgodziłem się, choć nie wiedziałem, co mnie czeka. Po otrzymaniu klingi Leon Paul Fusion Pro długo zastanawiałem się nad próbą nowego sprzętu, gdyż jej kształt i wyważenie odbiegało od tego, do czego byłem przyzwyczajony.

Na tydzień przed Mistrzostwami Polski założyłem klingę od Leon Paul do szpady i zrobiłem kilka lekcji. Po pierwszych trafieniach w trenera wiedziałem, że klinga jest świetna! Tydzień później wygrałem Mistrzostwa Polski 2018, a lekkość zadawanych trafień była znakomita. Uważam, że klinga LEON PAUL FUSION PRO spełnia wszystkie moje oczekiwania. Ma niską wagę, dużą sztywność,  łatwość prowadzenia końca broni oraz trwałość. Dla mnie to obecnie najlepsza klinga spośród wszystkich flagowych kling dostępnych na rynku.

Strój Leon Paul APEX – piękno i wygoda

Jaki jest mój idealny strój szermierczy? Piękny, biały, świetnie  się układający i szyty na miarę. Strój nie powinien krępować ruchów ręki i ciała. Wszystkie te cechy posiada strój Leon Paul APEX. Jest elastyczny i szyty asymetrycznie. Nie posiada szwu na barku i pod pachą ręki uzbrojonej. Pozwala to na lepsze przyleganie i dopasowanie stroju do ciała. Moje ruchy nie są  skrępowane, a przy okazji strój ładnie się układa. Przeciwnicy mają spore trudności w osadzaniu i zadawaniu trafień.

Bardzo ciekawą innowacją jest materiał, z którego jest wykonany strój Leon Paul APEX. Od wewnętrznej strony posiada warstwę tlenku srebra, co działa antybakteryjnie. To  rewelacja! Bardzo się przydaje podczas wielogodzinnych treningów. Strój bardzo szybko schnie. Wystarczy kilka minut na wieszaku czy suszarce i mamy prawie suchy strój. Warstwa tlenku srebra oraz szybkość schnięcia ograniczają powstawanie bakterii i grzybów. Strój Leon Paul APEX jest dzięki temu po prostu higieniczny.

Radosław Zawrotniak

Maska Leon Paul – inna niż wszystkie

Maska Leon Paul zaskoczyła mnie swoją odmiennością. Jest bardzo wygodna i lekka, a dodatkowo wymalowana pięknie w barwy narodowe. Uważam, że w tej masce mam lepszy i głębszy oddech. Powietrze wpada do ust łatwiej niż w innych maskach. Maska jest tak wyprofilowana, że daje więcej przestrzeni oddechowej oraz ma więcej miejsc, przez które wpada powietrze. Dodatkowo maska Leon Paul jest bardzo bezpieczna i trwała. Jej twardość powoduje, że nawet duża ilość walk i treningów nie powoduje odkształceń i wgięć. Jestem z niej bardzo zadowolony.

Klinga LEON PAUL FUSION PRO, strój APEX i maska to trzy elementy, które zadecydowały, że wybrałem firmę Leon Paul. Jest to bardzo solidny sprzęt. Projektanci włożyli naprawdę dużo zaangażowania w jego stworzenie. Doceniam też innowacyjność sprzętu. Firma Leon Paul poszła swoją drogą i tym samym znacznie wyprzedziła konkurencję. Obecnie dużo zawodników z Polski podąża moim śladem i zmienia sprzęt szermierczy na Leon Paul.  Jestem ciekaw, czym ta marka mnie jeszcze zaskoczy. Zobaczymy :)